POSADZKA W GARAŻU, PIWNICY, KOMÓRCE

NOWA POSADZKA W JEDEN DZIEŃ ?!

Dla większości z nas samodzielnie kładzenie podłogi wydaje się czymś nierealnym i naturalne jest, że pracę tę zlecamy specjalistom. Jednak są wśród nas majsterkowicze, dlatego przygotowaliśmy krótki poradnik o tym, jak samodzielnie przygotować posadzkę, i to w jeden dzień!

Radzimy, aby podłogę wykonywać w miejscach takich jak garaż, kotłownia czy piwnica. Po pierwsze – w miejscach tych nie jest konieczny specjalistyczny sprzęt, w przeciwieństwie do salonów, gdzie podłoga musi być idealnie położona i reprezentatywna. Po drugie – jeśli nawet coś pójdzie nie tak, w garażu czy piwnicy nie będzie to poważnym problemem. Będziesz natomiast mógł być dumny (lub dumna), że samodzielnie udało Ci się położyć podłogę, i to w tak krótkim czasie. Jest to też doskonały sposób, aby szybko i bardzo niskim kosztem odnowić podłogę, która przestała być atrakcyjna. Niewielkim nakładem pracy można stworzyć nową posadzkę, która będzie bezpieczna, higieniczna i przy każdej wizycie w danym pomieszczeniu będzie napawała Cię dumą.

Proponujemy Ci położenie podłogi epoksydowej, ponieważ posiada ona naprawdę wiele zalet:
1. Wyjątkowa trwałość gwarantująca długotrwałe użytkowanie.
2. Łatwość w pielęgnacji i utrzymaniu czystości (odporna na oleje, smary, kwasy i rozpuszczalniki).
3. Higieniczna, bezpieczna, bezspoinowa posadzka.
4. Dostosowana do pomieszczeń o dużych obciążeniach.
5. Dwuskładnikowa żywica epoksydowa nie zawiera rozpuszczalników, nie wydziela nieprzyjemnych zapachów.
6. Istnieje możliwość wykonania posadzki w wersji antypoślizgowej, co sprzyja jeszcze większemu bezpieczeństwu.

Aby samodzielnie wykonać taką podłogę, nie potrzebujesz ani specjalistycznego sprzętu, ani wielu produktów. Wystarczy odrobina chęci, zapał do pracy i: miotła, odkurzacz, pluszowy wałek, stalowa szpachla, wiertarka z mieszadłem.
Jak widać, sprzęt dostępny w każdym markecie budowlanym pozwoli Ci odświeżyć wybrane pomieszczenie, a Ty już niebawem będziesz cieszył się nową i jasną posadzką, którą z łatwością wykonasz samodzielnie.

Wskazówki dotyczące aplikacji:

Wariant I – jednobarwna posadzka z możliwością zdobienia płatkami.

1. Podłoże musi być suche (poniżej 3 % C.M.) wolne od zanieczyszczeń typu gips, tynk, farba, oleje i smary itp. Zanieczyszczenia należy usunąć mechanicznie Rys. 1
2.Na tak przygotowaną posadzkę nanosimy grunt epoksydowy wzmacniający podłoże Rys. 2 zwracając uwagę by nakładana warstwa była jednorodna. W miejscach trudno dostępnych aplikacji dokonujemy przy pomocy pędzla Rys. 3 .
3. Na zagruntowaną i wyschniętą posadzkę nakładamy barwioną w masie żywicę Rys. 4
4. Jeżeli posadzka ma być wzbogacona o ozdobne płatki należy je aplikować bezpośrednio na mokrą żywicę Rys. 5 Płatki rozsypujemy małymi porcjami podrzucając je lekko do góry Rys. 6 Po wyschnięciu żywicy nadmiar płatków usuwamy.
5. W ten sposób przygotowana posadzka wymaga zabezpieczenia lakierem Rys. 7
6. Gotowa posadzka Rys. 8

Wariant II – jednobarwna posadzka z możliwością wykonania antypoślizgu.

1. Podłoże musi być suche (poniżej 3 % C.M.), wolne od zanieczyszczeń typu gips, tynk, farba, oleje i smary itp. Zanieczyszczenia należy usunąć mechanicznie Rys. 1
2. Na tak przygotowaną posadzkę nanosimy grunt epoksydowy wzmacniający podłoże Rys. 2 zwracając uwagę by nakładana warstwa była jednorodna. W miejscach trudno dostępnych aplikacji dokonujemy przy pomocy pędzla Rys. 3
3. Na zagruntowaną i wyschniętą posadzkę nakładamy barwioną w masie żywicę Rys. 4
4. Jeżeli posadzka ma być w wersji antypoślizgowej, należy w pełni zasypać ją piaskiem kwarcowym bezpośrednio na mokrą żywicę. Piasek rozsypujemy dużymi porcjami. Po wyschnięciu żywicy nadmiar piasku usuwamy.
5. W ten sposób przygotowana posadzka wymaga nałożenia dodatkowej warstwy żywicy.

*Wskazówki dotyczące aplikacji

– minimalna temp w pomieszczeniu – plus 15°C
– minimalna temp podłoża – plus 10°C
– wilgotność powietrza – max 85 %
– minimalna wilgotność podłoża – poniżej 3 % w skali C.M. (podłogi betonowe), poniżej 0,5 % C.M. (podłogi anhydrytowe)
– czas schnięcia wynosi ok. 16 godz. Zaleca się prowadzenie kolejnych prac remontowo-budowlanych po 72 godzinach od wyschnięcia
– całkowite utwardzenie żywicy następuje po 7 dniach od aplikacji