Pytania & Odpowiedzi

W mieszkaniach i domach w częściach mieszkalnych należy stosować żywicę poliuretanową?

Z punktu widzenia użytkownika posadzki żywicznej nie wdając się w głęboką analizę składu chemicznego, żywica poliuretanowa jest materiałem elastycznym lub półelastycznym, czyli bardziej odpornym na zarysowania i lepiej tłumiąca odgłosy niż żywica epoksydowa. Kolejną cechą różniącą żywicę epoksydową od żywicy poliuretanowej jest odporność na promieniowanie uv. Żywica poliuretanowa (w szczególności specjalna dedykowana do mieszkań) jest dużo bardziej odporna na żółknięcie niż żywica epoksydowa. I wreszcie żywica poliuretanowa nie uwalnia lub uwalnia w znacznie mniejszym stopniu tzw. lotne związki organiczne LZO przy dużych wskaźnikach dla żywicy epoksydowej. Często klienci, chcąc mieć idealnie gładką, jednokolorową posadzkę mówią o żywicy epoksydowej. Trzeba jedna pamiętać, że zastosowanie żywicy epoksydowej chcąc wykorzystać jej cechę gładkości powierzchni w częściach mieszkalnych, jest błędem technicznym. Szczególnie kiedy mamy do pokrycia powierzchnie w nowo budowanych domach lub apartamentach, gdzie występuje większe ryzyko pęknięcia podłoża.

Zarówno posadzka żywiczna, jak i posadzka mikrobetonowa odpowiednio dobrana i pielęgnowana zachowuje swój świeży wygląd porównywalnie długo. Oba materiały zastosowane w pomieszczeniach o takim samym obciążeniu są w podobnym stopniu wytrzymałe na zarysowania. W przypadku żywicy jest ona bardziej wytrzymała na uszkodzenia wywołane spadającymi przedmiotami. Wynika to głównie z jej elastyczności. Mikrocement będąc materiałem twardszym, jest bardziej kruchy.

Powierzchnie dekoracyjne w szczególności posadzki żywiczne lub mikrocementowe, które narażone są na codzienne zabrudzenia, ulegają zużyciu podobnie jak inne pokrycia ścienne czy podłogowe.

Mamy tutaj do czynienia z dwoma przypadkami:

Pierwszym, trwałym zabrudzeniem związanym ze złą pielęgnacją lub drugim, zniszczeniem lub zużyciem powierzchni związanym z obciążeniem ruchem lub bardzo długim czasem użytkowania.

Każdy wykonawca posadzki żywicznej, mikrocementowej lub innej polimerowej powinien udzielić kilku istotnych informacji klientowi w zakresie użytkowania i konserwacji powierzchni posadzki. W większości przypadków, z którymi się spotykam pod i pomagamy, powierzchnie nie są pielęgnowane należycie. Głównym błędem jest stosowanie środków z mydłem. Powierzchnie pokrywane lakierami poliuretanowymi a o takich mowa w mieszkalnictwie należy myć środkami alkalicznymi niezawierającymi mydła. Używanie środków myjących z mydłem powoduje pozostawianie na powierzchni mikrowarstwy, która przyciąga kurz a na posadzce mytej w ten sposób pozostawia się coraz więcej niepożądanej warstwy mydła. W przypadku zniszczenia lub uszkodzeń mechanicznych powierzchni w każdym przypadku istnieje możliwość naprawy powierzchni. Prawie w każdym przypadku uszkodzenia da się zatuszować i bardzo często po naprawach nie ma nawet śladu. Każdy z ww. Przypadków wymaga wizji lokalnej fachowca i dobór techniki naprawy.

Formularz Kontaktowy

Masz pytanie?
Napisz do Nas.

Użyj formularza, aby zadać pytania, które możesz mieć. Proszę napisać jak najwięcej szczegółów. Dziękujemy!