OSUSZANIE POSADZEK

Zdarza się czasem, że wbrew najszczerszym chęciom, posadzka ulegnie zalaniu. Niekiedy dzieje się to w naszych prywatnych domach, częściej w firmach i zakładach. Nie należy ignorować zalania, ponieważ woda może wsiąknąć w najgłębsze warstwy posadzki, a proces całkowitego wyschnięcia może zająć kilka miesięcy. Wnętrze posadzki narażone jest w takiej sytuacji na poważne uszkodzenia, a nawet na zniszczenie. Inną konsekwencją może być stopniowe przenoszenie się wilgoci na dolne fragmenty ścian. Dlatego też w momencie, gdy posadzka ulegnie zalaniu, należy niezwłocznie ją osuszyć.

Samodzielne osuszanie podłóg jest niemal niewykonalne ze względu na konieczność użycia profesjonalnego sprzętu, dzięki któremu proces staje się bardziej efektywny. Ocena sytuacji na budowie po zalaniu wymaga dużej wiedzy inżynierskiej by móc poprawnie ocenić wielkość szkód.

Zaniedbanie zalania może prowadzić między innymi do rozwoju pleśni i grzybów, najpierw wewnątrz podłogi, a później w dolnych partiach ścian. Innym skutkiem, równie częstym, jest powolna degradacja elementów budynku, na przykład tynków czy gładzi gipsowych. Może także dojść do uszkodzenia struktur termoizolacyjnych. Niestety samo wietrzenie i włączanie ogrzewania nie wystarczy – jest to sposób bardzo nieekonomiczny.

Profesjonalne osuszanie podłóg pozwala często w krótkim czasie zapobiec nieodwracalnym skutkom. Im wcześniej rozpoczęte jest osuszanie, tym mniej dotkliwe będą skutki zalania. Szybka reakcja może pozwolić na całkowite odratowanie zarówno posadzki, jak i innych elementów budynku. Konieczny jest dobór odpowiednich materiałów, z uwagi na fakt, iż każda posadzka może mieć inną konstrukcję i być wykonana w inny sposób. Zdarza się, że zalane zostają bardzo trudno dostępne miejsca, jak na przykład szyby instalacyjne czy strefy izolacji budynków – w takich sytuacjach niezbędny jest nie tylko profesjonalny sprzęt, ale także wiedza o metodach skutecznego osuszania.

Jeżeli Twoja posadzka nie jest wystarczająco sucha albo uległa zalaniu, skontaktuj się z nami. Oferujemy Ci sprawną pomoc w skutecznym osuszaniu podłóg.

Każdy przypadek wymagający renowacji jest indywidualny. Zapraszamy do kontaktu.