CZYSZCZENIE I KONSERWACJA POSADZEK ŻYWICZNYCH

Posadzki z żywicy stwarzają wiele możliwości aranżacyjnych i są łatwe do utrzymania w czystości. Dzięki ich niezwykłej trwałości z pewnością przez długi czas będziesz cieszyć się piękną podłogą, która nie wymaga wiele wysiłku, aby stała się prawdziwą ozdobą Twojego domu. Jeśli cenisz sobie wyjątkowe i niepowtarzalne aranżacje oraz chcesz, by Twój dom odznaczał się przyjemną, delikatną elegancją, posadzki z żywicy będą doskonałym wyborem.

 

Posadzki żywiczne pielęgnacja

Posadzka żywiczna jest bardzo wytrzymała, odporna na promieniowanie UV i łatwa w utrzymaniu czystości. Użytkownicy posadzek żywicznych uznają, że ich największym atutem jest wygoda, utrzymanie w czystości i długa żywotność. Dla zachowania wszystkich walorów posadzki, konieczna jest jej pielęgnacja przy użyciu dedykowanych środków czystości. Przez brak spoin osiągamy jednolitą powierzchnię, w którą nie wnika kurz oraz inne zabrudzenia, dzięki czemu idealnie nadają się dla alergików.

Posadzki z żywic do niedawna stosowane były głównie w obiektach przemysłowych, ze względu na wyjątkową trwałość. Obecnie jednak wzrasta ich popularność także w domach i mieszkaniach. Stwarzają one przede wszystkim mnóstwo możliwości aranżacyjnych. Niezależnie od tego, czy posiadasz już podłogę z żywicy, czy może dopiero zastanawiasz się nad położeniem jej w swoim domu, warto dowiedzieć się, jak należy ją pielęgnować, aby na długo zachowała swój urok.

Dbałość o posadzki żywiczne

Posadzki żywiczne bezfugowe wymagają specjalnych środków pielęgnacyjnych. Uniwersalne i ogólnodostępne na rynku zawierają duże ilości mydła, a ich stosowanie powoduje bardzo szybkie osadzanie się kurzu na powierzchni. Warto wybrać środki przeznaczone specjalnie do posadzek z żywic, ponieważ dzięki nim posadzka będzie wyglądała atrakcyjnie przez długi czas. Użytkownikom zalecamy kilka rodzajów preparatów: do codziennej pielęgnacji, gruntownej pielęgnacji i do silnych zabrudzeń.

Posadzki żywiczne - zalecenia

W zależności od stopnia użytkowania, zaleca się raz – dwa razy do roku wykonanie gruntownej pielęgnacji posadzki. Polega ona na czyszczeniu mechanicznym przy użyciu detergentów dobranych do stopnia zabrudzenia oraz odpowiednio dobranego sprzętu (wolnoobrotowa polerka jednotarczowa z padem). Zabieg odświeżający posadzkę to krótkotrwała jednodniowa czynność, która nie wymaga wystawiania mebli z pomieszczenia. W ten sposób usuwamy uporczywe zabrudzenia, maskujemy mikrozarysowania oraz mikrouszkodzenia na powierzchni użytkowanej posadzki. Po każdej pielęgnacji powierzchnia posadzki jest zabezpieczona przed krótkotrwałym oddziaływaniem takich substancji organicznych jak np.: krew, wino, kawa. Posadzki z żywicy dobrze znoszą oddziaływanie środków chemicznych i wszelkich substancji agresywnych, więc w przypadku powstania silnego zabrudzenia, łatwo je usunąć. Posadzki żywiczne i cementowo – żywiczne są także wyjątkowo odporne na ścieranie i uszkodzenia mechaniczne. Wszelkie zarysowania i przetarcia nie powstają na nich łatwo. Odznaczają się one dużą trwałością. Dla wydłużenia żywotności posadzki zaleca się stosowanie filcowych podkładek pod meble i zastosowanie mat ochronnych pod krzesła z kółkami.

Zalecenia dotyczące czyszczenia i konserwacji posadzek żywicznych za pomocą środków pielęgnacyjnych.

Aby przedłużyć żywotność podłogi i zachować jej wysoką jakość na dłużej, należy odpowiednio dbać o czyszczenie i konserwację. W zależności od stopnia zabrudzenia, podłogę należy regularnie czyścić.

Z całej powierzchni podłogi należy dokładnie usunąć kurz i brud. Większość zabrudzeń na podłodze można uniknąć poprzez ułożenie odpowiednich wycieraczek przed wejściem do budynku oraz pomieszczeń, w których znajduje się żywiczna posadzka.

Podczas codziennego sprzątania należy wykonać następujące czynności:

Piasek powinien być usunięty za pomocą szczotki lub odkurzacza, a stosowanie wysokiej jakości środków konserwujących przedłuża życie podłogi.
 
Do codziennej pielęgnacji zalecamy:
 
Roztwory środków pielęgnacyjnych z zimną wodą. Roztwór należy rozprowadzać mopem z włókna syntetyczneg

Użycie nieodpowiednich środków pielęgnacyjnych może mieć negatywne skutki dla wyglądu i dalszego użytkowania posadzki. Nie zaleca się używania środków zawierających mydła.

W zależności od stopnia zabrudzenia należy użyć roztworu o wyższym stężeniu (zgodnie z zaleceniami producenta środków pielęgnacyjnych).
Roztwór należy rozprowadzić mopem po posadzce, pozostawić na 10 minut, po czym wyszorować urządzeniem jednotarczowym, używając zielonej tarczy. Następnie zebrać ciecz mopem lub odkurzaczem do wody i dokładnie przemyć podłogę czystą wodą. Zebrać wodę odkurzaczem i pozostawić podłogę do całkowitego wyschnięcia.