CZYSZCZENIE I KONSERWACJA POSADZEK ŻYWICZNYCH

Posadzki z żywicy stwarzają wiele możliwości aranżacyjnych i są łatwe do utrzymania w czystości. Dzięki ich niezwykłej trwałości z pewnością przez długi czas będziesz cieszyć się piękną podłogą, która nie wymaga wiele wysiłku, aby stała się prawdziwą ozdobą Twojego domu. Jeśli cenisz sobie wyjątkowe i niepowtarzalne aranżacje oraz chcesz, by Twój dom odznaczał się przyjemną, delikatną elegancją, posadzki z żywicy będą doskonałym wyborem.

Posadzki z żywic do niedawna stosowane były głównie w obiektach przemysłowych, ze względu na wyjątkową trwałość. Obecnie jednak wzrasta ich popularność także w domach i mieszkaniach. Stwarzają one przede wszystkim mnóstwo możliwości aranżacyjnych. Niezależnie od tego, czy posiadasz już podłogę z żywicy, czy może dopiero zastanawiasz się nad położeniem jej w swoim domu, warto dowiedzieć się, jak należy ją pielęgnować, aby na długo zachowała swój urok.

Tego typu posadzka jest bardzo wytrzymała, odporna na promieniowanie UV i łatwa w utrzymaniu czystości. Użytkownicy posadzek żywicznych uznają, że ich największym atutem jest wygoda, utrzymanie w czystości i długa żywotność. Dla zachowania wszystkich walorów posadzki, konieczna jest jej pielęgnacja przy użyciu dedykowanych środków czystości. Przez brak spoin osiągamy jednolitą powierzchnię, w którą nie wnika kurz oraz inne zabrudzenia, dzięki czemu idealnie nadają się dla alergików.

Posadzki żywiczne bezfugowe wymagają specjalnych środków pielęgnacyjnych. Uniwersalne i ogólnodostępne na rynku zawierają duże ilości mydła, a ich stosowanie powoduje bardzo szybkie osadzanie się kurzu na powierzchni. Warto wybrać środki przeznaczone specjalnie do posadzek z żywic, ponieważ dzięki nim posadzka będzie wyglądała atrakcyjnie przez długi czas. Użytkownikom zalecamy kilka rodzajów preparatów: do codziennej pielęgnacji, gruntownej pielęgnacji i do silnych zabrudzeń.

W zależności od stopnia użytkowania, zaleca się raz – dwa razy do roku wykonanie gruntownej pielęgnacji posadzki. Polega ona na czyszczeniu mechanicznym przy użyciu detergentów dobranych do stopnia zabrudzenia oraz odpowiednio dobranego sprzętu (wolnoobrotowa polerka jednotarczowa z padem). Zabieg odświeżający posadzkę to krótkotrwała jednodniowa czynność, która nie wymaga wystawiania mebli z pomieszczenia. W ten sposób usuwamy uporczywe zabrudzenia, maskujemy mikrozarysowania oraz mikrouszkodzenia na powierzchni użytkowanej posadzki. Po każdej pielęgnacji powierzchnia posadzki jest zabezpieczona przed krótkotrwałym oddziaływaniem takich substancji organicznych jak np.: krew, wino, kawa. Posadzki z żywicy dobrze znoszą oddziaływanie środków chemicznych i wszelkich substancji agresywnych, więc w przypadku powstania silnego zabrudzenia, łatwo je usunąć. Posadzki żywiczne i cementowo – żywiczne są także wyjątkowo odporne na ścieranie i uszkodzenia mechaniczne. Wszelkie zarysowania i przetarcia nie powstają na nich łatwo. Odznaczają się one dużą trwałością. Nie oznacza to, że nie da się ich uszkodzić lub zarysować. Szczególnie niebezpieczne dla powierzchni jest wnoszony piach pod butami. W celu wyeliminowania zarysowań powstałych z piachu zaleca się stosowanie 3-stopniowego systemu wycieraczek. Dla wydłużenia żywotności posadzki zaleca się stosowanie filcowych podkładek pod meble i zastosowanie mat ochronnych pod krzesła z kółkami.